Vācu aitu suns ir viena no populārākajām suņu šķirnēm pasaulē – tam ir pamatots iemesls. Šie suņi ir ļoti inteliģenti un uzticīgi. Viņi ir ne tikai lieliski mājas mīluļi, šī suņu šķirne ir piemērotākā darbam – kā zināms, vācu aitu suņi tiek trenēti policijas darbam, kā arī par palīgiem neredzīgajiem utt.
Galvenie raksturlielumi:
Augums: 55 – 60 cm
Svars: 35 – 45 kg
Dzīves ilgums: 10 – 14 gadi
Personība
Vācu aitu suņi var būt nedaudz vēsi, bet ne agresīvi. Šie suņi ir rezervēti, tie neveido draugus uzreiz, taču, tiklīdz tas notiks, viņi būs ļoti lojāli. Ja suns jūtas apdraudēts, viņš var būt stiprs un spēj aizsargāt, kas padara viņu par izcilu sargsuni.
Šis augsti inteliģentais suns var būt trenēts gandrīz jebkura darba veikšanai – sākot ar akla cilvēka pavadīšanu, beidzot ar narkotiku meklēšanu.
Vienīgā ziņa, kurā šis suns nav piemērots, ir būšana vienatnē ilgāku laika periodu. Bez kompānijas, pienācīgas fiziskas slodzes un iespējas izmantot savu inteliģenci – viņš kļūst garlaikots un izmisis.
Kā jebkuram sunim, arī vācu aitu sunim nepieciešama agrīna socializācija – tas nozīmē, ka sunim jāparāda daudzi dažādi cilvēki, vides, skaņas un pieredzes – kamēr tas vēl ir jauns.
Kopšana
Šiem suņiem ir nepieciešama fiziska slodze katru dienu. Ja tas nenotiks, vari sagaidīt problēmas. Garlaikošanās un nepietiekama slodze novedīs pie uzvedības problēmām – rakšanas, riešanas, priekšmetu graušanas. Vācu aitu sunim nepieciešams nodarbināt ne tikai ķermeni, bet arī prātu.
Šiem suņiem patīk košļāt priekšmetus, un to spēcīgais žoklis var sabojāt gandrīz visus materiālus. Ja tie izvēlas neīsto priekšmetu, ko grauzt, viņi var sabojāt zobus, norīt kaut ko, kas izraisīs nelabumu vai pat liks aizrīties. Tāpēc pasargā savu suni, sniedzot viņam drošas rotaļlietas un kaulus.
Vācu aitu suņi sākotnēji tika audzēti, lai ganītu aitas skarbos laikapstākļos, tāpēc tā vidēji garais dubultais kažoks pasargā suni no lietus un sniega, kā arī tas ir netīrumu izturīgs.
Šīs šķirnes suņi met apmatojumu visa gada garumā. Ja tu vēlies šo suni, sagaidi apmatojumu uz savām drēbēm un mēbelēm – principā visur savās mājās. Nav brīnumlīdzekļa, kas pret to palīdzētu – vienkārši pieņem to. Taču suņa ķemmēšana 2 – 3 reizes nedēļā palīdzēs efektīvāk savākt apmatojumu.
Pārāk bieža suņa vannošana mazina kažoka kvalitāti, tāpēc dari to tikai tad, kad tas tiešam nepieciešams. Kopumā šie suņi ir tīrīgi un bez smakām.
Sunim nepieciešams apgriezt nagus reizi mēnesī, un jāpārbauda ausis reizi nedēļā, kuras arī jāiztīra ar vates tamponu, kas iemērkts ausu tīrāmajā līdzeklī.
Sniedz sunim rotaļlietas, kuras var košļāt. Zobu tīrīšana ar mīkstu zobu suku un suņiem piemērotu zobu pastu arī ir labs veids, kā pasargāt mīluļa mutes dobuma veselību.
Barošana
Ieteicamā dienas deva ir 3 – 4 glāzes augstas kvalitātes sausās barības, kas sadalīta divas maltītēs.
Tomēr atceries – tas, cik daudz pieaugušam sunim ir jāēd, ir atkarīgs no viņa vecuma, izmēra, ķermeņa uzbūves, vielmaiņas un fizisko aktivitāšu daudzuma. Suņi ir individuālas personības tāpat kā cilvēki, un katram no tiem nepieciešams atšķirīgs barības daudzums. Barības kvalitāte arī rada atšķirību. Jo kvalitatīvāka tā ir, jo barojošāka tā būs – tas nozīmē, ka to vajadzēs pasniegt mazākos daudzumos.
Tev būs īpaši jāparūpējas par kucēniem. Vācu aitu suņa kucēni aug ļoti strauji vecumā no 4 līdz 7 mēnešiem, kas var radīt kaulu bojājumus. Tāpēc tiem nepieciešams dot augstas kvalitātes, mazkaloriju barību (22 – 24 % proteīna un 12 – 15 % tauku).
Vācu aitu suņa pārbarošana var novest pie locītavu problēmām, kā arī citam slimībām. Nedod pārāk daudz kārumu, nodarbini suni ar fiziskām aktivitātēm, un sniedz tam regulāras maltītes, tā vieta, lai atstātu ēdienu visu laiku pieejamu.
Bērni un citi dzīvnieki
Ja dzīvnieks ir labi trenēts, vācu aitu suns labi saprotas ar bērniem. Daži suņu īpašnieki pat norāda, ka suns uzvedas gan kā aukle, gan kā sargs, ja bērnu nepieciešams aizsargāt.
Vācu aitu suns var mierīgi dzīvot kopā ar citiem suņiem un dzīvniekiem, ja vien viņam tas tika iemācīts vēl kucēnam esot.